Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Informacja Wójta Gminy

Przedszkola w Gminie Hażlach otwarte od 25 maja

Pierwsza taka sesja. Nowa radna złożyła ślubowanie

Wakacyjne dyżury przedszkoli

Mieszkańcom Pogwizdowa w darze

Lokalny Konkurs Grantowy „Działaj Lokalnie 2020”

Przedszkola w Gminie Hażlach zamknięte do 24 maja

Rudnik – miejsce, gdzie współpraca przynosi efekty

Informacja Wójta Gminy

Przedszkola w Gminie Hażlach otwarte od 25 maja

Pierwsza taka sesja. Nowa radna złożyła ślubowanie

Wakacyjne dyżury przedszkoli

Mieszkańcom Pogwizdowa w darze

Lokalny Konkurs Grantowy „Działaj Lokalnie 2020”

Przedszkola w Gminie Hażlach zamknięte do 24 maja

Rudnik – miejsce, gdzie współpraca przynosi efekty


Póki co, z powodu obecnej epidemii koronawirusa, siłownia zewnętrzna jeszcze jest nieczynna, lecz to nie przeszkadza rudnickim społecznikom w planowaniu działań w zakresie uatrakcyjnienia centrum ich miejscowości. Małymi krokami, czy to w czynie społecznym w ramach funduszu sołeckiego, czy przy pomocy środków pochodzących z Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, z Ministerstwa Sportu i Turystyki lub z budżetu Województwa Śląskiego w ramach Marszałkowskiego Konkursu Sołeckiego, realizują przyjęty cel – upiększyć swoją miejscowość.

 

 rudnik park 2020
 Siłownia zewnętrzna, przed którą powstanie park sensoryczny. Obok wiaty zainstalowany już paletopojemnik na spływającą z jej dachu wodę deszczową        


Tegoroczne zadanie, które ubiega się o dofinansowanie w ramach Inicjatywy Sołeckiej, przewiduje budowę parku, który będzie uwzględniał potrzeby całych rodzin, w tym dzieci,  jako głównych użytkowników inwestycji. Na terenie parku planuje się zainstalować elementy małej architektury (urządzenia interaktywne, sensoryczne), wykonać różnorodne nawierzchnie (ścieżki dydaktyczne) oraz zbudować strefy programowe mające na celu oddziaływanie na poszczególne zmysły. Przewidziane są nasadzenia krzewów i trawy. Zamierza się również wykonać budowę ogrodzenia wokół parku. Nowa przestrzeń publiczna ma na celu podniesie jakości życia mieszkańców poprzez prowadzoną w naturalnym środowisku stymulację polisensoryczną.

Park Sensoryczny powstaje z myślą o dzieciach i osobach niepełnosprawnych. Miejsce to pozwoli poznawać i postrzegać świat przy pomocy wszystkich zmysłów, a także obserwować życie przyrody, pielęgnować i wykorzystywać ją do celów terapeutycznych.

Zaplanowana przez mieszkańców inwestycja jest doskonałym uzupełnieniem istniejącej w sąsiedztwie infrastruktury rekreacyjno-wypoczynkowej, tj. Otwartej Strefy Aktywności, wiaty wielofunkcyjnej oraz remizy OSP pełniącej funkcję Domu Ludowego (centrum kultury), która w tym roku zostanie przebudowana.

Wielu ekspertów ostrzega, iż latem czeka nas najgorsza od 50 lat susza. Pani sołtys Rudnika postanowiła więc działać już teraz. – Budowa naszego parku wiąże się w przyszłości z jego nawadnianiem, toteż postanowiliśmy tam zainstalować paletopojemnik typu Mauzer 1000l, który zbierałby deszczówkę z dachu naszej wiaty. Za pośrednictwem mieszkanki Rudnika, pani Sylwii Grzebień, zwróciliśmy się z prośbą do firmy LAKMA SAT Sp. z o.o. o przekazanie takiego zbiornika. W krótkim czasie firma nam go nieodpłatnie podarowała. Następnie udało się błyskawicznie zorganizować transport, zakupić niezbędne akcesoria, takie jak zbieracz wody, kran spustowy, zawór, korek zaślepiający, wąż, kolanka oraz wykonać szybki montaż. To wszystko zostało zrobione w czynie społecznym przez Radę Sołecką i mieszkańców Rudnika, dzięki czemu  już od paru dni zbiornik spełnia swoje zadanie, za co jestem wszystkim bardzo wdzięczna – mówi Urszula Lebioda, sołtys Rudnika.

Wydarzenia

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"Dożynki Gminy Hażlach"
"Hażlach szuka pamiątek"
"Powstaje pomnik hrabiny Gabrieli Thun-Hohenstein"
"Święta plonów"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca