Herb - Brzezówka
Herb - Hażlach
Herb - Kończyce Wielkie
Herb - Pogwizdów
Herb - Rudnik
Herb - Zamarski
Hażlach "z lotu ptaka"
Kapliczka w Kończycach Wielkich
Piknik militarny w Hażlachu
Występ ZPiT Ziemi Cieszyńskiej na dożynkach w Zamarskach
Widok z Zamarsk na masyw Czantorii

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie informuje

Konsultacje projektów uchwał Rady Gminy Hażlach

Wójt Gminy Hażlach ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2019 roku

Informacja dotycząca odbioru odpadów komunalnych

Konsultacje projektów uchwał Rady Gminy Hażlach

Dodatkowe godziny pracy Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Hażlachu

Utrzymanie dróg gminnych w okresie zimowym

Nowe zasady płatności w komunikacji miejskiej w Cieszynie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie informuje

Konsultacje projektów uchwał Rady Gminy Hażlach

Wójt Gminy Hażlach ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych w 2019 roku

Informacja dotycząca odbioru odpadów komunalnych

Konsultacje projektów uchwał Rady Gminy Hażlach

Dodatkowe godziny pracy Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w Hażlachu

Utrzymanie dróg gminnych w okresie zimowym

Nowe zasady płatności w komunikacji miejskiej w Cieszynie

Już 2 maja 2018 roku, a więc dwa dni przed dniem ich patrona św. Floriana, swoje święto obchodzili strażacy z Pogwizdowa, Brzezówki i delegacja strażaków z zaolziańskich Łąk. O godz. 15.30 przed strażnicą koncert rozpoczęła orkiestra dęta „Pogwizdowianka” pod dyrekcją Benedykta Przywary. Następnie w kolumnie marszowej druhowie wraz z pocztem sztandarowym, drużyną młodzieżową i zaproszonymi gośćmi przemaszerowali do kościoła.

Uroczystą mszę świętą odprawił proboszcz ks. dr Karol Mozor. W słowie wstępnym przywitał wszystkich strażaków i ich rodziny, a także zaproszonych gości w osobach Wójta Gminy Hażlach Pana Grzegorza Sikorskiego, poprzedniego Wójta a zarazem radnego powiatowego i honorowego członka pogwizdowskiej straży druha Karola Folwarcznego, delegację strażaków z Łąk z druhem Marianem Drobiszem na czele oraz strażaków z Brzezówki.

W swym kazaniu ksiądz proboszcz nawiązał do jednego z siedmiu darów Ducha Świętego, mianowicie daru męstwa. Tym darem wykazał się św. Florian, zaś współcześni strażacy ratując mienie i życie ludzkie w rozlicznych kataklizmach, wypadkach komunikacyjnych czy zagrożeniach ekologicznych, również wykazują się swoim męstwem i odwagą. Życzył im więc tego daru i odwagi we wszystkich działaniach i poczynaniach. Przy tym wszystkim potrzebna jest wiedza i różnego rodzaju umiejętności, które wciąż trzeba zdobywać, pogłębiać, ćwiczyć, i to już od najmłodszych lat. A w naszej jednostce przykładem tego jest młodzieżowa drużyna, której młodzi członkowie w tym roku, w czasie egzaminów z wiedzy pożarniczej na szczeblu Gminy Hażlach we wszystkich grupach wiekowych uzyskali pierwsze miejsca.

Druhna Agata Żurek, najlepsza w najmłodszej grupie wiekowej na szczeblu gminnym, zajęła także pierwsze miejsca na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. W dniach od 1 do 3 czerwca będzie ona uczestniczyć w eliminacjach ogólnopolskich, które odbędą się w województwie kujawsko-pomorskim.

a zurek 2018
Podczas Gminnego Dnia Strażaka w Rudniku Wójt Grzegorz Sikorski wraz z prezesem OSP Pogwizdów Adamem Budzińskim gratulują Agacie Żurek sukcesów odniesionych w tegorocznej edycji OTWP, przekazując między innymi list gratulacyjny i pamiątkową statuetkę św. Floriana o Fot. Andrzej Mrowczyk (OSP Hażlach)        


Ksiądz proboszcz podziękował za współpracę  i udział w uroczystościach kościelnych oraz inne wykonane prace na rzecz całej społeczności Pogwizdowa. Nadmienił o zbliżającej się uroczystości jubileuszowej – 110-leciu istnienia naszej jednostki, która odbędzie się 14 lipca 2018 roku. Złożył także życzenia solenizantom z okazji ich urodzin. Podziękował żonom druhów za ich współudział w strażackiej działalności, za cierpliwość, tolerancję i wyrozumienie. Podziękował także za współudział w redagowaniu gazetki parafialnej „Nepomuc” przez druha Czesława Stuchlika oraz zaznaczył, że niesprzedane numery, poprzez organizację Apostolat Maryjny wędrują do innych miejscowości, między innymi do Pogórza koło Skoczowa, a z stamtąd dalej na Żywiecczyznę, a nawet do Warszawy, zaś artykuły w nich zawarte cieszą się wielkim zainteresowaniem.

Po powrocie przed strażnicę orkiestra odegrała hymn państwowy i po odprowadzeniu pocztu sztandarowego do miejsca zakwaterowania kolumna marszowa została rozwiązana, zaś prezes OSP Pogwizdów druh Adam Budziński zaprosił wszystkich na wspólny posiłek, który w tym roku przygotowała druhna Barbara Pochcioł i druh Jan Kuś. Tę część programu rozpoczęto hymnem strażackim i powitaniem przez prezesa Budzińskiego wszystkich obecnych oraz poinformowaniem o mających odbyć się uroczystościach, a przede wszystkim o jubileuszu 110-lecia istnienia naszej jednostki, zakupie i poświęceniu nowego sztandaru, zakupie nowego samochodu, na co otrzymaliśmy środki finansowe z zewnątrz. Następnie złożył życzenia urodzinowe trzem solenizantom, a to druhowi Czesławowi Stuchlikowi z okazji jego 80 urodzin, także druhom Karolowi Folwarcznemu i Przemysławowi Workowi. Po tych laudacjach i składaniu życzeń orkiestra odegrała sto lat, a następnie dla wyżej wymienionych wygrywała stosowne melodie, a później koncertowała dla wszystkich obecnych.

Na okoliczność utworzenia równo sto lat temu, to jest 5 maja 1918 r. w pogwizdowskiej straży kobiecej drużyny sanitarnej (tzw. Samarytanek) druh Czesław Stuchlik przygotował skromną, z powodu braku materiałów z tego okresu, okolicznościową wystawę fotograficzną. (Stosowny artykuł opublikowany został w majowym numerze „Nepomuca”). Na nieco obszerniejszej planszy wyeksponowano materiały fotograficzne i publikacje prywatnego Muzeum Strażackiego Josefa Jendřišaka znajdującego się w Czeskim Cieszynie przy ul. Ostrawskiej (w przyziemiu restauracji „U młyna”). Muzeum to warto zwiedzić, gdyż posiada ono bardzo bogate zbiory różnorodnych akcesoriów strażackich, publikacji autorstwa właściciela,  folderów, kalendarzy, widoków i pocztówek i wiele innych ciekawostek, a nawet zabawek dla dzieci. W oparciu o te materiały opracowane zostały dwa artykuły, które opublikowane zostały w parafialnym „Nepomucu”. Dotyczyły one powstania, historii i działalności straży pożarnych na Śląsku Cieszyńskim, zaś w oparciu o inne publikacje także historii pożarnictwa w całej Polsce. Temu zagadnieniu już wcześniej poświęcono nieco obszerniejszą wystawę fotograficzną, urządzoną w Pogwizdowie w małej remizce dla zabytkowej sikawki konnej.   

Czesław Stuchlik


*          *         *


Coroczne obchody dnia strażaka w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Hażlachu odbyły się 3 maja. Uroczystości z udziałem Wójta Grzegorza Sikorskiego rozpoczęto o godz. 10.30 mszą św. w miejscowym kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła, gdzie liturgii przewodniczył ks. kanonik Andrzej Papoń. Po uroczystościach kościelnych dowódca uroczystości dh Kazimierz Orszulik przeprowadził poczet sztandarowy wraz z całą kompanią na główne miejsce uroczystości do Domu Parafialnego w Hażlachu.

ospoz hazlach 2018
Uczestnicy obchodów Dnia Strażaka w Hażlachu o Fot. Jolanta Kubaczka-Mrowczyk  


W czasie uroczystości zostali odznaczeni druhowie hażlaskiej jednostki OSP, w tym: Odznaką za wysługę lat: 50 lat - Józef Witoszek, 25 lat - Jarosław Zontek, 20 lat - Michał Witoszek, 10 lat - Jacek Ciupka, Kamil Giza, 5 lat - Dawid Mendrok.

Odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali. Złotą Odznakę - Seweryn Gabzdyl, Kinga Chrapek, Paulina Chrapek, Kamil Chrapek. Srebrną Odznakę: Olga Gaszczyk, Daniel Kiedroń, Marta Macura, Monika Orszulik, Wojciech Podstawny, Julian Pupek, Jakub Waltar, Maksymilian Waltar, Alan Wawrzyczek. Brązową Odznakę - Martyna Kałuża, Justyna Kiedroń, Anna Mirocha, Karolina Walek.

Andrzej Mrowczyk

projekty

rzadowecentrumlegislacji

dziennikurzedowywojslaskiego

dziennikustaw

monitorpolski

 eurlex

 

wios logo

Częściowe zachmurzenie

-4°C

Hażlach

Częściowe zachmurzenie

Wilgotność: 86%

Wiatr: 25.75 km/h

  • 03 Sty 2019

    Śnieg -1°C -3°C

  • 04 Sty 2019

    Przewaga chmur 0°C -3°C

dobry start 2018 baner

500 plus baner

wczk

epuap e87d4

sekap 070e8 

e-Urząd - dodaj do ulubionych!   

eURZAD 8ace2


Jak korzystać z platformy e-Urząd
(film instruktażowy)
 

Portal Informacji Finansowo-Podatkowej Gminy Hażlach
portal ifp2015

System Konsultacji Społecznych
SKS

 

Mapy Gminy

mapa gminyInternetowy Serwer
Danych Przestrzennych

Gminy Hażlach
logo ISDP

Polecamy

Media o nas

"O budżecie gminy Hażlach"
"Złote i diamentowe pary"
"Gmina Hażlach pnie się w górę"
"Kto śpiewa - dwa razy się modli"
"Militaria i historia w Hażlachu"

Galeria zdjęć

Zabytki, ciekawe miejsca